Haber

Abe suikastı davasında şüpheli paket alarmı: Duruşma iptal edildi

Japonya’da 2022’de düzenlenen suikastta hayatını kaybeden eski Başbakan Shinzo Abe’nin cinayet zanlısının yargılanacağı mahkeme salonuna şüpheli paket gönderildi.

Abe’nin cinayet zanlısı Yamagami Tetsuya’nın yargılanacağı Nara Bölge Mahkemesi’ne dava hazırlık işlemlerinin yürütüldüğü aşamada şüpheli paket gönderildiği belirlendi.

33 santimetre uzunluğunda, 28 santimetre genişliğinde ve 26 santimetre yüksekliğindeki karton kutu, adliye giriş noktasındaki metal dedektöre takıldı.

Olayın ardından bina boşaltılırken, Nara Eyalet Polisi binanın çevresinde güvenliği artırdı. Bomba imha ekipleri de şüpheli paketi incelemek için olay yerine gitti.

Mahkeme, zanlı Yamagami’nin duruşmasını da içeren duruşma öncesi işlemlerin hazırlık ve kontrol sürecinin iptal edildiğini duyurdu.

Shinzo Abe, 8 Temmuz 2022’de Batı Nara’da partisinin seçim kampanyasını desteklemek için düzenlenen bir açık hava etkinliğinde yaptığı konuşma sırasında göğsünden vuruldu. Ağır yaralı olarak kaldırıldığı hastanede hayatını kaybeden Abe’nin cenazesi dün sabaha kadar kapalı kaldı. Temmuz 2022’de basına, Eylül 2022’de resmi devlet töreni yapıldı.

Saldırıda kullandığı el yapımı silah ve evindeki benzeri silahlarla birlikte ele geçirilen zanlı Yamagami Tetsuya, güvenlik güçleri tarafından gözaltına alındı. (HABER MERKEZİ)

haberkadikoy.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu